ПРОДУКТОВ СПРАВОЧНИК

Какво означава “настинка”?
- Острият вирусен назофарингит е познат най-вече като ”настинка”, представлява силно заразно вирусно заболяване на горните дихателни пътища.
- Като най-чест причинител на настинката се сочат риновирусите и коронавирусите, но също аденовируси, парамиксовируси (парагрип), ентеровируси и други.
- Описани са над 200 серологични типа вируси, причиняващи ”настинка”.
Самолечение при “настинка”
- Нямаме данни за България, но от данните на статистиката знаем че:
- Настинката е най-често срещаното инфeкциозно заболяване при хората. Изчислено е, че само в САЩ социалната цена, която се плаща за лечението на настинки, възлиза на милиарди долари.
- Приблизително 32.8% от хората в Австрия на възраст между 15 и 59 години, участвали в епидемиологично проучване казват, че при първи прояви на настинка отиват в аптеката и си купуват лекарства след консултация с фармацевт (ходят на лекар само, ако не могат да се справят сами)1
- Лекарствата без рецепта се употребяват главно от млади хора най-често като самолечение – при настинка (те просто нямат време да чакат пред кабинета на личния лекар)
1 source: Statistik Austria, Gesundheitsbefragung 2006/07, erstellt 2008.
http://www.statistik.at/web_de/statistiken/menschen_und_gesellschaft/gesundheit/gesundheitsversorgung/medikamentenkonsum/index.html, 29.2.2016
Респираторната лигавица - “пазача на входа”
- Стените на носната кухина са покрити с лигавица, която според строежа си бива респираторна и обонятелна. Респираторната лигавица покрива по-голямата част от стените. Тя е покрита с реснички, които се движат непрестанно.
- Постоянното движение на ресничестия епител пречиства (обезпрашава и обеззаразява) вдишвания въздух и така държи настрана от бронхите нахлуващите бактерии, вируси и механични частици
Какво се случва при “настинката”?
- Вирусите навлизат най-често през носната кухина. Тук те се прикрепват към специфичен рецептор (ICAM-1), разположен по повърхността на епитела и навлизат във вътрешността на клетката като започват да се размножават.
- Заразените клетки секретират допълнително количество повърхностни рецептори, което помага за задържането на нова порция вируси, но помага и на имунната система за борба с тях. Така напр. медиаторът брадикинин играе основна роля за прявата на пресъхнало на гърло и възпаление на носа.
- Размножаването на вируса започва от 2 до 6 часа след първоначалната инфекция.
Кои са първите прояви на “настинката”?
- Първите прояви на започваща настинка обикновено са: сухота и дразнене в гърлото и носа. Малко след това: хрема, сълзотечение, запушен нос, смъдене в носа, кашляне, пресипнал глас и мъчително кихане.
- Хремата е често срещан симптом и в повечето случаи е първия признак за простуда и грип. Заради стичането на секретите по задната част на гърлото, хремата е придружена от кашляне, което се влошава и проявява през нощта. Понякога обилната хрема и задържането на секретите в гърлото водят до неговото възпаление.
Ринит - „течащ нос”
- Обилното отделяне на бистър секрет е често придружавано от сълзене на очите. Дишането през носа постепенно се влошава, а обонянието рязко намалява. Това се нарича „течащ нос”.
- Риноскопията показва признаците на възпаление - зачервяване на носната лигавица със значителен оток на лигавицата и повишена секреция. Кръвоносните съдове са с увеличена пропускливост.
Ринит / „течащ нос” – рискове на обичайното лечение
- Конвенционалният подход: капки за нос или спрей с деконгестивни (намаляващи отока). Те съдържат различни съставки (ксилометазолин или оксиметазолин, фенилефрин) които свиват кръвоносните съдове в лигавицата на носа и така го отпушват.
- Конвенционалният подход осигурява бързо, но временно облекчение. Защото по-голямата част от носните капки съдържат т. нар. имидазолини, които при по-продължителна употреба (което се случва често) могат да доведат до отпускане на носните конхи, затруднено дишане през носа и зависимост към тези капки.
- Щом действието на химическите вещества премине, симптомите на хрема се завръщат - и стават по-силни.
Още рискове от употреба на капки или спрей за нос?
- Резултатите от проучване на Mickenhagen et al. (2008) показват категорично,че съставките на капките и спрейовете за нос, като Xylometazoline, Oxymetazoline или Benzalkonium chloride, могат да увредят трайно ресничестия епител на назалната мукоза и да доведат до развитие на Медикаментозен ринит1

Лигавица със здрав ресничест епител

Епител след приложение на 0,005% Benzalkoniumchloridе
1 Mickenhagen et al. (2008): The Influence of Different α-Sympathomimetic Drugs and Benzalkoniumchlorid on the Ciliary Beat Frequency of In Vitro Cultured Human Nasal Mucosa Cells.
Последствията на увредената носна лигавица
Внимание!
- Ако ресничестия епител на назалната мукоза е увреден, той не може да пречиства (обезпрашава и обеззаразява) вдишвания въздух и така престава да държи настрана от бронхите нахлуващите бактерии, вируси и механични частици...и така защитната функция на носната лигавица е елиминирана.
А целта на всяко лечение е... да помага без да вреди !!!
Становището на Prof. Dr. med. Dr. h.c. Laszig, HNO
- “Много често, капките и спрейовете за нос са причина за поява на сухота в носната кухина, образуват се корички – хронична хрема", казва Професор Roland Laszig - специалист по уши, нос и гърло към Унивеситетската болница във Фрайбург - Германия.
- Мукозната лигавица вече не е достатъчно кръвоснабдена и затова е прекалено суха. Фатално е : защото един сух ринит може лесно да се превърне в хроничен (медикаментозен) от честа употреба на капки и спрейове за нос.
- “При това, когато кръвоснабдяването е недостатъчно за по-дълъг период от време, лигавицата дегенерира и назалната мукоза просто умира."... [...] , казва експерта.
source: http://www.news.de/gesundheit/855161776/die-grosse-duerre-im-riecher/1/, status: 20160229
Проблеми с капките и спрeйовете за нос
- Не трябва да се прилагат повече от 3-4 дни
- Бременни, кърмачки, бебета и пациенти със сърдечно-съдови заболявания, глаукома и др. не бива да използват такива
- Възможни за взаимодействия с други системни медикаменти (като напр. антидепресанти)
- Продължителна и честа употреба може да причини хроничен ринит и атрофия на носната лигавица
- Наличен риск от развитие на “зависимост”/ “медикаментозен ринит”.
Една алтернативна възможност при избор на средство, с което могат да се преборят първите прояви на настинката с природни субстаниции...

